Περιστέρι – Τενερίφη 88-81: Πρίγκιπες για φίλημα

Το Περιστέρι… εκτέλεσε την Τενερίφη με 10/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην αντεπίθεση των Ισπανών στο β’ μέρος, όταν και οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά στους 6 πόντους (66-60) και με την νίκη του με 88-81…λύγισε τους κατόχους του BCL και έκανε το 2Χ2 στην διοργάνωση.

Το Περιστέρι έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του στο από το πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μετρά 9/13 σουτ, φτάνοντας στο +9 και το 26-17. Το τρίποντο του Κασελάκη έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-17), με το Περιστέρι να συνεχίζει με το… πόδι στο γκάζι και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τον Χουέρτας (34-27), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-4, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (46-31), την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Μωραΐτη με buzzer beater τρίποντο με ταμπλό (!), να διαμορφώνει το 57-43 και το Περιστέρι να έχει 10/14 τρίποντα!

Με… αέρα μπήκε το Περιστέρι και στο κρίσιμο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Μπίλαν να στέλνει για πρώτη φορά την διαφορά στο +16 (63-47). Η Τενερίφη αντεπιτέθηκε και με ένα 10-2, μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (65-57), ενώ το τρίποντο του Σάλιν έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (66-60). Παρά την αντεπίθεση των Ισπανών, το Περιστέρι κράτησε την ψυχραιμία του, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (71-62). Το τρίποντο του Ντένμον για το 74-62, έστειλε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το Περιστέρι, ενώ ο Μπίλαν έγραψε το 78-64 στο 32’.  Το τρίποντο του Ντούρνεκαμπ και το γκολ – φάουλ του Σερμαντίνι, έριξαν την διαφορά στους 10 πόντους (80-70 στο 33’), όμως ο Ραντάνοβ συνέχισε να κάνει… θραύση, κρατώντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (83-72). Ο Σάλιν μείωσε σε 83-75, όμως ο Ντέιβις απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 86-75… τελειώνοντας το ματς. Έτσι, το τελικό 88-81, μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του Περιστερίου, που βρέθηκαν στο «Α. Παπανδρέου», φέρνει το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη στο 2-0 και παράλληλα βάζει τέλος στο σερί 12 αήττητων αγώνων της Τενερίφης στο BCL (που κρατά από την περσινή σεζόν) η οποία έπεσε στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81

On Fire: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ραντάνοβ, που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για το Περιστέρι (63-47) στο 23’.

Ξεχώρισαν: Ντένμον και Φρανσίσκο είχαν από 16 πόντους έκαστος, ενώ για την Τενερίφη, ο Χουέρτας είχε 17 πόντους, με τον Σάλιν να έχει 15 πόντους και τον Σερμαντίνι 13.

Διαιτητές: Λίτσκα, Προτς, Γιλμάζ