Καρσίγιακα – ΑΕΚ 91-88: Την… σκότωσε ο ΜακΚόλουμ

Ξεκίνημα με το αριστερό στους ομίλους του Basketball Champions League για την ΑΕΚ, με την Ένωση να κοιτάζει στα μάτια μέχρι το τέλος την Πίναρ Καρσίγιακα, να γνωρίζει, όμως, την ήττα με 91-88, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Δήμιος των «κιτρινόμαυρων» ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους, από την Ένωση σκόραραν μόνο οι ξένοι παίκτες της!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, όντας μπροστά με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Φρέιζερ να… πυροβολεί από την περιφέρεια. Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-30), όμως κάπου εκεί η Καρσίγιακα άρχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το «κιτρινόμαυρο» καλάθι με τους ΜακΚόλουμ και Κουζμίνσκας, πέρασε μπροστά με 35-32, με το πρώτο μισό να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 42 πόντους.

Οι Τούρκοι μπήκαν με φόρα στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και σε διψήφιο προβάδισμα (63-53). Και εκεί που έδειχνε να… ξεφεύγει το παιχνίδι για την ΑΕΚ, οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και χάρη σε ένα επιμέρους 1-12, πέρασαν μπροστά με 65-64, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 69-65 υπέρ των γηπεδούχων. Μάχη είχαμε και στην τελευταία περίοδο, με την Καρσίγιακα να έχει το προβάδισμα, την ΑΕΚ να βρίσκεται πάντα σε απόσταση βολής (81-79 και 86-84), χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει το προσπέρασμα, με το τελικό 91-88 να δίνει την νίκη στην τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88

On Fire: Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν ασταμάτητος με 29 πόντους και 5/6 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για την Καρσίγιακα (63-53) στο 25’.

Ξεχώρισαν: Ντελγκάδο και Μπράουν είχαν από 17 πόντους, με τον πρώτο να… κατεβάζει και 12 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ, που βρήκε σκορ μόλις από έξι παίκτες, όλοι ξένοι (!), ο Μίτσελ είχε 19 πόντους, ο Γουίλιαμς 17, ο Φρέιζερ είχε 16 πόντους και εννέα ασίστ, ενώ double – double έκανε ο ΜακΓκρίφ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κόντε - Καλατράβα - Κούκελτσικ