Γαλλία – Σλοβενία 82-88: «Σφράγισε» την πρωτιά με εξωπραγματικό Ντόντσιτς

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να πραγματοποιεί παιχνίδι βγαλμένο από τα… παραμύθια ( 47 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), η Σλοβενία επικράτησε της Γαλλίας με 88-82 και… κλείδωσε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου.

Η Γαλλία μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 9-1 και 14-3, όμως οι Σλοβένοι απάντησαν άμεσα και με ένα επιμέρους 12-2 μείωσαν στον πόντο (16-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-20. Στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησε το φαντασμαγορικό show του Λούκα Ντόντσιτς, με τον Σλοβένο αστέρα να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος, έχοντας πετύχει τους 27 από τους 44 πόντους της ομάδας του! (40-44).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τον Ντόντσιτς να συνεχίζει να βλέπει το γαλλικό καλάθι σαν… βαρέλι. Οι Σλοβένοι έδειχναν να… καθαρίζουν το ματς, όντας στο +10 στο 35’ (67-77), όμως οι Γάλλοι είχαν διαφορετική γνώμη και με ένα επιμέρους 15-5, ισοφάρισαν σε 82-82 στο 39’. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε ο Γκόραν Ντράγκιτς, που με εκπληκτικό κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό να γράφει το 82-84 και τον Τσάντσαρ με σουτ από μέση απόσταση για το 82-86 στα 44’’ να… κλειδώνει την νίκη της Σλοβενίας (82-88).

Απίστευτος, εξωπραγματικός Λούκα Ντόντσιτς, τελείωσε το ματς με 47 πόντους, την δεύτερη κορυφαία επίδοση στην ιστορία των Eurobasket, ξεπερνώντας τους 46 πόντους του Νίκου Γκάλη. 14 πόντους πρόσθεσε ο Γκόραν Ντράγκιτς, ενώ για την Γαλλία, που δεν είδε να ολοκληρώνεται η μεγάλη της επιστροφή από το -10 του 35’, ο Γκομπέρ είχε 19 πόντους, ο Φουρνιέ 15, ο Εμπαγιέ 13, ο Οκόμπο 11 και ο Ερτέλ 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-44, 64-64, 82-88