Λαύριο – Τρεβίζο 78-90: Αντίο στην Ευρώπη

Το Λαύριο, όπως και στην Ιταλία έτσι και στο ΣΕΦ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τρεβίζο και γνώρισε την ήττα με 78-90. Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν στη διοργάνωση, ενώ η ομάδα του Σερέλη, ανανεώνει για τη νέα σεζόν το ραντεβού της με τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις.

O φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στη μάχη, έλεγξαν το ρυθμό και ξέφυγαν με +8 (14-22) στην πρώτη περίοδο, αφού οι παίκτες του Σερέλη παρουσιάστηκαν νευρικοί και άστοχοι, ενώ παράλληλα οι Ιταλοί είχαν υπερδιπλάσια ριμπάουντ (13-6).

Το Λαύριο στη συνέχεια βελτιώθηκε αμυντικά, σταμάτησε να δίνει ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους του και μάζεψε τη διαφορά στον πόντο (23-24) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες της Τρεβίζο ωστόσο, δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους  και πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (32-39).

Παρά την καλή άμυνα της ελληνικής ομάδας, η έλλειψη ρυθμού στην επίθεση της στοίχισε στην προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ. Από την άλλη οι Ιταλοί, με τον Τζόουνς σε μεγάλα κέφια κράτησαν το προβάδισμα (55-62) μπαίνοντας στην τελική ευθεία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και είχαν λύσεις στην επίθεση κρατώντας τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (66-79 στο 35ο λεπτό.) Το μαχητικό Λαύριο, δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο αν και δεν του έλειψε η μαχητικότητα. Το τελικό σκορ 78-90, έστειλε – δίκαια- τους Ιταλούς στην επόμενη φάση με το Λαύριο να αφοσιώνεται στις εγχώριες υποχρεώσεις του.

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90

On Fire: Ο Ματέο Ίμπρο με 19 πόντους

Ξεχώρισαν: Οι Ντίμσα και ο Μουράτος με 18 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 (66-79) για τους Ιταλούς

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η επιθετική πολυφωνία των Ιταλών

Διαιτητές: Κρέζιτς, Κοσλόφσκις, Γιλμάζ