Μανρέσα-Χάποελ Ιερουσαλήμ 85-90: Οι Ισραηλινοί την νίκη, οι Ισπανοί την πρωτιά

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 90-85 στην παράταση και ανέβηκε στους εννέα πόντους και στην δεύτερη θέση, ισόβαθμη με την τρίτη Καρσίγιακα, αλλά πήρε πλεονέκτημα έδρας στα play-in tournament κόντρα στην Προμετέι. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είναι πρώτοι με 11 πόντους και θα περάσουν απευθείας στην επόμενη φάση.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ με την δεύτερη θέση, πήρε πλεονέκτημα έδρας στο play-in τουρνουά απέναντι στην Προμετέι, σε μία σαφώς ευνοϊκότερη διασταύρωση συγκριτικά με την Τενερίφη που θα έβρισκε απέναντί της με μειονέκτημα αν τερμάτιζε τρίτη στον όμιλο, όπως έτυχε με την Καρσίγιακα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Η Μανρέσα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-43).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έκαναν ντέρμπι την αναμέτρηση, με την Ισπανική ομάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (78-78). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ εκμεταλλεύτηκε πιο αποτελεσματικά το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 90-85.

Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ διακρίθηκαν οι Μπράιμο και Ομπασοχάν με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Σιλβάιν και Μάγιε με 22 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-28, 49-43,  64-63, 78-78 (τέλος της κανονικής περιόδου), 85-90 (τέλος της α' παράτασης)