Στρασμπούρ - ΠΑΟΚ 105-78: Έκαναν το πρώτο βήμα με κατοστάρα οι Γάλλοι

Με άσχημο τρόπο ξεκίνησε για τον ΠΑΟΚ η σειρά best of three για τα play in στο Basketball Champions League. Ο δικέφαλος, πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση και οι Γάλλοι που έτσι κι αλλιώς ήταν το μεγάλο φαβορί πριν την έναρξη του ματς, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με σκορ 105-78 και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Η γαλλική ομάδα, πήρε από νωρίς τον έλεγχο και δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, ξέφυγε με διψήφιες διαφορές, για να κλείσει στο +12 (30-18) την πρώτη περίοδο.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι γηπεδούχοι και τον Τζάρελ Έντι με 14 πόντους σε εκείνο το διάστημα, ξέφυγαν με +24 (55-31) στο 19ο λεπτό, με τον δικέφαλο να μην βρίσκει αντίδοτο για την άμυνα του. Οι δύο αντίπαλοι, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 57-34 και τους φιλοξενούμενους να έχουν να… ανέβουν ένα βουνό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Στρασμπούρ, που δεν είχε τον προπονητή της στον πάγκο λόγω κορονοϊού, συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στην επανάληψη, έπαιξε με αυτοπεποίθηση και διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας με το τέλος του δεκαλέπτου (77-59), παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε ενδιάμεσα σε 67-56 στο 28ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, δεν είχε άλλη ενέργεια για να πιέσει την αντίπαλό της, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει ακόμα και στο +28 (92-64) στο 35ο λεπτό. Το τελικό 105-78 αποδίδει δικαιοσύνη, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μια κλάση ανώτεροι και πλέον ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να πετύχει δύο σερί νίκες, ώστε να πάρει εκείνος την πρόκριση.

Η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό της Πυλαίας την Τετάρτη 12/1 και εφόσον ο ΠΑΟΚ κερδίσει, το τελευταίο ματς θα γίνει στην Αλσατία, στις 19/1.

Τα Δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

Ξεχώρισαν: Ο Τζάρελ Έντι που πέτυχε 26 πόντους και Ίκε Ουντάνοχ που σκόραρε 17.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Ο επιθετικός πλουραλισμός της Στρασμπούρ, τον οποίο ήταν αδύνατον να αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ

Η μεγαλύτερη διαφορά: 102-69 (+32) για τους Γάλλους λίγο πριν τη λήξη

Διαιτητές: Λίστκα, Καστίγιο, Χορόζοφ