Νίζνι Νόβγκοροντ-Λαύριο 74-62: Λύγισε στην Ρωσία παρά την «23αρα» του Σμιθ

Το Λαύριο δεν τα κατάφερε στην Ρωσία και ηττήθηκε από την Νίζνι Νόβγκοροντ στο γήπεδο Ναγκόρνι Αρένα με 74-62 και έπεσε στο 2-2, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την πρώτη τους φετινή ευρωπαική νίκη και να ανεβαίνουν στο 1-3.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά (9-4, 4' λεπτό), με την Νίζνι Νόβγκοροντ να βρίσκει απαντήσεις και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Αν και η Ρωσική ομάδα ανέβασε την διαφορά και στους 15 πόντους (49-34, 24' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το Λαύριο μάζεψε αυτήν την διαφορά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-48). Η Νίζνι Νόνγκοροντ διατήρησε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 74-62, πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή ευρωπαική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62
On Fire: Ο Σμθ του Λαυρίου με 23 πόντους και μία ασίστ σε 24:30 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 49-34 (οι 15 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 24' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Σμιθ και Κακλαμανάκης με 23 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Νίζνι Νόβγκοροντ ξεχώρισε ο Στρέμκοφ (8ρ. και επτά ασίστ), με τους Φρειμάνις (8ρ. και δύο ασίστ), Γιοβάνοβιτς και Τορόποφ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 24% του Λαυρίου στα τρίποντα, με την Νίζνι Νόβγκοροντ να έχει 32%.
Διαιτητές:  Λούτσις, Αουγκροκέρς, Ζαπόλσκι