ΑΕΚ-Ρίγα 88-79: Οι κιτρινόμαυροι παραμένουν ζωντανοί στην μάχη της πρόκρισης για το BCL

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε την Ρίγα με 88-79, με αποτέλεσμα να πετύχει την πρώτη της φετινή νίκη στο BCL και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 1-3, ίδιο ρεκόρ με την Λετονική ομάδα. Οι κιτρινόμαυροι με αυτόν τον τρόπο, παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Αν και η Ρίγα προηγήθηκε και με εννιά πόντους (23-14, 6' λεπτό) στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ είχε και αυτή τα καλά της κομμάτια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25). Παρότι το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37). Ιδιαίτερα για τους κιτρινόμαυρους, ο Μιχάλης Καρλής τραυματίστηκε και έπιασε τον αστράγαλο του αριστερού του ποδιού και πήγε στον πάγκο και από εκεί στα αποδυτήρια.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από την Λετονική πρωτεύουσα να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58), με τον Μπράιαν Ανγκόλα να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή.  Οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 13-4 στα τελευταία λεπτά, νίκησαν την Ρίγα με 88-79 και πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79
On Fire: O Κολόμ της ΑΕΚ με 26 πόντους, πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 28:05 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 23-14 (οι εννιά πόντοι διαφοράς για την Ρίγα), στο 88-79 (για την ΑΕΚ οι εννιά πόντοι διαφοράς στο τέλος του παιχνιδιού).
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Κολόμ και Χάμερ με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρίγα ξεχώρισαν οι Ζόρικς και Χάμοντς με 22 και 12 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 34.26% της Ρίγα στα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 44%.
Διαιτητές:Χορόζοφ, Λίζσκα, Βούλιτς