Νίμπουρκ - ΠΑΟΚ 71-75: Ασπρόμαυρη εκδίκηση στην Τσεχία

Ο ΠΑΟΚ βγήκε νικητής από τη σκληρή αναμέτρηση με τη Νίμπουρκ στην Τσεχία, επικρατώντας με 75-71. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-2. Στο ίδιο ρεκόρ και οι Τσέχοι μετά την ήττα τους από τους ασπρόμαυρους.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που το άφησαν στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (ήττα στο νήμα για τους ασπρόμαυρους με (83-84), καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλες με 21-21. Η Νίμπουρκ κατάφερε να ξεφύγει με ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (33-27), ωστόσο οι ασπρόμαυροι πίεζαν διαρκώς και με μπροστάρη τον Γκρίφιν, αλλά και τον Τζόουνς ήταν σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του πρώτου μισού (40-37, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα μετά την ανάπαυλα, με τους Τσέχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να περιορίζουν επιθετικά τους ασπρόμαυρους. Οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 21-12 έκαναν δύσκολο το έργο των παικτών του Λυκογιάννη. Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και στο τελευταίο μέρος πέρασαν στην αντεπίθεση, ενώ με επιμέρους 5-19 βρέθηκαν σε θέση οδηγού (66-68, 37'), όντας καταιγιστικοί. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν εκ νέου χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα, μετατρέποντας ξανά την αναμέτρηση σε... θρίλερ. Με 40'' να απομένουν ο Χάρντινγκ έκανε το 71-70, βάζοντας μπροστά τη Νίμπουρκ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν στη γραμμή των βολών, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το 71-73. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν καλάθι και έτσι στη συνέχεια έκαναν φάουλ στον Λαβ, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 71-75.

Aπό τους νικητές ξε΄χωρισε ο Γκρίφιν με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ  ο Τζόουνς είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Τρίτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 12 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Χάρντινγκ είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ρίβερες μέτρησε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Χρούμπαν με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75

On Fire: Ο Γκρίφιν με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 της Νίμπουρκ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (64-49).

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ Ο Τζόουνς είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τη Νίμπορυκ ο Χάρντινγκ μέτρησε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το τρομερό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, στην οποία είχε επιμέρους 10-26!

Διαιτητές: Κόντε - Βογίνοβιτς - Μπαλντίνι.