Λαύριο - Νίζνι 95-86: Λάμψη Κάρτερ στο ΣΕΦ

Με τον Κάρτερ να παίρνει από το... χέρι τους συμπαίκτες του, το Λαύριο επικράτησε στην παράταση με 95-86 της Νίζνι στο ΣΕΦ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο Basketball Champions League, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-1.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 13 πόντους (26-13, 6'). Ωστόσο, οι Ρώσοι δεν άφησαν τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο και γρήγορα πέρασαν στην αντεπίθεση και με επιμέρους 14-2 μείωσαν στον έναν πόντοο (28-27, 10'). Έκτοτε, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν για μεγάλο διάστημα χέρι-χέρι, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις πριν το τέλος του πρώτου μισού και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι σε θέση οδηγού (49-44, 20'). Μετά την ανάπαυλα το Λαύριο διατήρησε τα ηνία του αγώνα, νιώθοντας όμως την «ανάσα» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο -3 (62-59, 30'). Στο τελευταίο μέρος το Λαύριο ξέφυγε με 9 πόντου (72-63, 33'), όμως η Νίζνι με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 77-77, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η ελληνική ομάδα με τον εξαιρετικό Κάρτερ έκανε το 79-77, όμως ο Στρεμπκόφ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ύστερα από εύστοχο τρίποντο, στα 4''. Έτσι, ο Χρήστος Σερέλης κάλεσε time out για να οργανώσει την τελευταία επίθεση των παικτών του και εν συνεχεία ο Γερομιχαλός έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του από τη γραμμή των βολών καθώς ευστόχησε στη μία από τις δύο, διαμορφώνοντας το 80-80 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, το Λαύριο είχε τα ψυχικά αποθέματα, καθώς πάτησε το... γκάζι και με επιμέρους 15-6 έφτασε στη νίκη με 95-86.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κάρτερ, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με 35 πόντους και 6 ασίστ. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Μουράτος με 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης μέτρησε 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Στρεμπκόφ πέτυχε 21 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.α), 95-86 (παρ.)

On Fire: O Tάισον Κάρτερ ήταν πρώτος σκόρερ με 35 πόντους (8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές).

Η μεγαλύτερη διαφορά: To +13 του Λαυρίου (26-13, 6').

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Σερέλη ο Μουράτος είχε 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης έκανε double-double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στον αντίποδα 21 πόντους είχε ο Στρεμπκόφ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το Λαύριο τελείωσε το ματς με 45.8% στο τρίποντο, ενώ η Νίζνι είχε πολύ χαμηλό ποσοστό με μόλις 28.6%.

Διαιτητές: Κοζλόφσκις, Μπαλντίνι, Γιάκομπς.