Μάλαγα - Λαύριο 86-70: Παραδόθηκε στο φινάλε

To Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό ανά διαστήματα απέναντι στη Μάλαγα, ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί πάτησαν το... γκάζι και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με 86-70. Με αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη ανέβηκε στο 2-0, ενώ το οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη υποχώρησαν στο 1-1, μετά τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Μάλαγα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 9 πόντους (13-4, 4') όμως το Λαύριο φρόντισε να μην αφήσει τους Ισπανούς να ξεφύγουν περισσότερο και γρήγορα πέρασε στην αντεπίθεση, για να πάρει τα ηνία (15-16, 7'). Έκτοτε, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ καμία δεν κατάφερε να μείνει σε θέση οδηγού (20-20, 10'). Οι παίκτες του Κατσικάρη θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ανέβασαν την απόδοσή τους στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα και με επιμέρους 25-15, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (45-35, 20'). Το σύνολο του Σερέλη, με μπροστάρη τον Κάρτερ αλλά και τον Λιούις, προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (66-56, 30') και έκαναν δύσκολο το έργο του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο. Με την ελληνική ομάδα να ξεμένει από δυνάμεις στο τέλος, η Μάλαγα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, επικρατώντας με 86-70.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπριθουέλα με 16 πόντους, ενώ ο Αμπρομάιτις σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Κάρτερ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, με τον Λιούις να έχει 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τρίτος σκόρερ ήταν ο Κακλαμανάκης με 10 πόντους, ο οποίος μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70.

On Fire: Ο Μπριθουέλα ήταν πρώτος σκόρερ για τη Μάλαγα με 16 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 της Μάλαγα στην τέταρτη περίοδο (84-66).

Ξεχώρισαν: Από τους Ισπανούς ο Αμπρομάιτις ακολούθησε σε απόδοση τον Μπριθουέλα, με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από το Λαύριο ο Κάρτερ μέτρησε 21 πόντους, ενώ ο Λιούις είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Με το επιμέρους 25-15 στη δεύτερη περίοδο η Μάλαγα απέκτησε διαφορά και τη διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητές: Ματσόνι - Μαρκές - Ζούπανσιτ