ΑΕΚ-Τρεβίζο 77-92: Δεύτερη σερί ήττα για τους κιτρινόμαυρους

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να νικήσει την Τρεβιζο στο πρώτο της επίσημο ευρωπαικό παιχνίδι στο νέο της γήπεδο της στα Νέα Λιόσια υπό το βλέμμα του προέδρου της ΕΟΚ, Βαγγέλη Λιόλιου και ηττήθηκε από την Ιταλική ομάδα με 92-77.

Η Τρεβίζο ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, με την ΑΕΚ να είναι ανταγωνιστική, αλλά την Ιταλική ομάδα να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-36).

Αν και η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, μείωσε την διαφορά, η Ιταλική ομάδα προηγούνταν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-60). Στην τέταρτη περίοδο, η Τρεβίζο έκανε ένα επί μέρους σκορ 27-17 και νίκησε την ΑΕΚ με 92-77 εκτός έδρας, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στο BCL, ενώ η Ιταλική ομάδα έκανε το 2/2.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92

On Fire: Ο Σιμς της Τρεβίζο με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 27:03 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 55-39 (οι 16 πόντοι διαφορά για την Τρεβίζο στο 23' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από την Τρεβίζο διακρίθηκαν οι Σιμς (13ρ.) και Μπορτολάνι με 31 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Χαμερ και Γέλοβατς με 22 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To 53.49% της ΑΕΚ στα δίποντα, με την Τρεβίζο να έχει 60.47%.

Διαιτητές: Κόντε, Σαράπα, Γιάκομπς