Σομπατέλι-ΑΕΚ 83-78: Ευρωπαϊκό ξεκίνημα με ήττα για τους κιτρινόμαυρους

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ουγγρική Σομπατέλι και ηττήθηκε με 83-78, για την πρώτη αγωνιστική του BCL.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και η ΑΕΚ ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, πέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Αν και η ΑΕΚ πίεζε για να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κρατούσε το σκορ σε χαμηλά επίπεδο, ενώ έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (55-54, 29' λεπτό ), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Παρά το ότι οι κιτρινόμαυροι πίεζαν για να μειώσουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Σομπατέλι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 83-78

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78

On Fire: Ο Περλ της Σομπατέλι με 21 πόντους, έξι ασίστ και πέντε ριμπάουντ σε 29:51 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι δέκα πόντοι διαφορά για την Σομπατέλι στο 32' λεπτό (64-54)

Ξεχώρισαν: Από την Σομπατέλι ξεχώρισαν οι Περλ και Μπένγκε με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Παππάς και Ανγκόλα με 20 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 24.14% της ΑΕΚ στα τρίποντα, με την Σομπατέλι να έχει 36.84%.

Διαιτητές: Τσιούλιν, Γκούριον, Μανίστε