Μπούργος-Μπεσίκτας 82-74: Με «27αρα» του Μπενίτε καθάρισαν οι Ισπανοί

Η Μπούργος με κορυφαίο τον Βίκτορ Μπενίτε, ο οποίος σκόραρε 27 πόντους, νίκησε την Μπεσίκτας με 82-74 και ξεκίνησε με το δεξί την νέα σεζόν στο BCL, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 1-0, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 0-1.

Η Μπούργος ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, με την Μπεσίκτας να πιέζει και να προσπερνάει δύο φορές, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20).  ΟΙ φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (28-23), αλλά η Ισπανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (44-43).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερυο ημιχρόνου, με την Ισπανική ομάδα να έχει κατά κύριο λόγο το προβάδισμα, αλλά οι δύο σύλλογοι ήταν ισόπαλοι στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58). Η Μπούργος πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, κατάφερε να νικήσει την Μπεσίκτας με 82-74  και έκανε την νίκη, για την πρώτη αγωνιστική στον όγδοο όμιλο του BCL.

Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Μπενίτε και Ρένφρο με 27 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπεσίκτας διακρίθηκαν οι Μπόνε και Χολις Τζέφερσον με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 58-58, 82-74