Σαραγόσα-Καρσίγιακα 79-84: Άντεξε στην πίεση των Ισπανών και πέρασε στον τελικό

Σε ένα ματς με μεγάλη διακύμανση στο σκορ, η Καρσίγιακα επικράτησε της Σαραγόσα με 84-79 και πέρασε στον τελικό του BCL.

Η Καρσίγιακα ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήρε διαφορά δώδεκα πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (29-17). Παρα το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η Σαραγόσα πίεζε και μείωσε στους τρεις πόντους (29-26, 12'), αλλά η Καρσίγιακα παρέμεινε μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Η ομάδα από την Αραγονία έφερε τα πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρος, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 27-14 και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Η ομάδα από την Σμύρνη ανέτρεψε και αυτή με την σειρά την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Ισπανική ομάδα. Η Καρσίγιακα νίκησε την Σαραγόσα με 84-79 και πέρασε στον μεγάλο τελικό του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μπούργος-Στρασμπούργκ.

Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Σεκ και Τέιλορ με 22 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σαραγόσα διακρίθηκαν οι Γουάιλι και Χάρρις με 17 και 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 33-43, 60-57, 79-84