Xάποελ Χολόν - Μπούργος 77-86: Στα ημιτελικά οι Ισπανοί με υπογραφή Μπενίτε

Η Μπούργος κατάφερε μετά την ανάπαυλα να ξεπεράσει την αντίσταση της Χάποελ Χολόν και να φτάσει στη νίκη που την στέλνει στα ημιτελικά του Basketball Champions League.

Η Μπούργος ήταν εκείνη που φάνηκε να ξεκινάει καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς απέκτησε διαφορά 9 πόντων (11-20, 7'). Η Χάποελ Χολόν από τη μεριά της φρόντισε να μην αφήσει τους αντιπάλους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και με ένα σερί 8-0 μείωσε στο καλάθι (19-20), πριν οι Ισπανοί κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-24, 10'). Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους παίκτες του Δέδα, οι οποίοι με ένα επιμέρους 20-11 πήραν τα ηνία. Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα μετά την ανάπαυλα, καθώς η Μπούργος ανέβασε στροφές και με οδηγό τον Μπενίτε πήρε εκ νέου το προβάδισμα (54-60, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι τυπικά φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά και παρά την πίεση των Ισραηλινών στο τέλος, έφτασαν στη νίκη με 86-77.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπενίτε με 26 πόντους, ενώ ο Ρένφρο σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Από την Χάποελ Χολόν ο Μάιλς πέτυχε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86