Νίζνι - Σαραγόσα 78-86: O Ένις της έδωσε το... μαγικό χαρτάκι για τα ημιτελικά

Με τον Ντίλαν Ένις να δείχνει τον δρόμο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Basketball Champions League, η Σαραγόσα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 86-78 επί της διοργανώτριας Νίζνι και να πάρει εκείνη το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Νίζνι ξεκίνησε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και απέκτησε μια μικρή διαφορά 7 πόντων (16-9, 4') κρατώντας τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο (28-23, 10'). Η Σαραγόσα πίεσε ασφυκτικά στη συνέχεια, όμως οι Ρώσοι παρέμειναν σε θέση οδηγού για έναν πόντο, στο τέλος του πρώτου μισού (42-41, 10΄). Μετά την ανάπαυλα οι Ισπανοί πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 16-25 στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν (58-66, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Σαραγόσα εκτόξευσε την διαφορά στους 11 πόντους (60-71, 32'), όμως η Νίζνι με ένα σερί 8-0 πλησίασε στους τρεις πόντους (68-71, 34'). Με ένα τρίποντο του Ένις οι φιλοξενούμενοι πήραν «ανάσες», ενώ στη συνέχεια ο Μπαρέιρο έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 8 πόντων (68-76, 35'). Έκτοτε οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και έφτασαν στη νίκη με 86-78

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ένις με 26 πόντους, ενώ ο Χάρις σημείωσε 17 πόντους. Την τριάδα των πρώτων σκόρερ συμπλήρωσε ο Γουάιλι με 15 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Βοροντσέβιτς πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 42-41, 58-66, 78-86.