Κολοσσός – Τενερίφη 47-71: Διαφορά δυναμικότητας

Ο Κολοσσός κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Τενερίφη μόλις για 10’. Από την δεύτερη περίοδο και μετά, οι Ισπανοί, με όπλο την ευστοχία τους από την περιφέρεια και τον Σερμαντίνι… εξαφανίστηκαν, με το τελικό 47-71 να αναγκάζει τους Ροδίτες στην δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Basketball Champions League.

10 λεπτά κράτησε η  αντίσταση του Κολοσσού στην Τενερίφη, όσο κράτησε η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης της Ρόδου, με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται σε απόσταση βολής (13-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Ισπανοί άρχισαν να βλέπουν σαν… βαρέλι το ελληνικό καλάθι, με τον Κράμερ να… πυροβολεί από την περιφέρεια, τον Σερμαντίνι να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα και την Τενερίφη, χάρη σε ένα εκκωφαντικό 25-8 (!) να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 19 πόντων (21-40).  Σερμαντίνι και Φιτιπάλντο έφεραν την Τενερίφη στο +20, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (28-48), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με άνεση την υπέρ τους διαφορά ασφαλείας. Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με την Τενερίφη να φεύγει με την νίκη από την Ρόδο με 71-47, αναγκάζοντας τον Κολοσσό στην δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 21-40, 41-59, 47-71

Οn fire: Ακαταμάχητος στους… αιθέρες ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, με 17 πόντους.

Ξεχώρισαν: 13 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Φιτιπάλντο, ενώ για τον Κολοσσό, ο Γκάουντλοκ είχε 10 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για την Τενερίφη (47-71) στο 40’

Διαιτητές: Ανάγια, Πρατσκ, Λίτσκα