Ράστα Βέχτα – Προμηθέας 86-88: Ο Ιγούντου… σφράγισε την πρώτη νίκη των Πατρινών

Ο Προμηθέας βρέθηκε μέχρι και στο +17 απέναντι στην Ράστα Βέχτα, με τους Πατρινούς να επιδεικνύουν τάσεις… αυτοκτονίας στο φινάλε, τον Ιγούντου, όμως, με ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου στα 8’’, να… κλειδώνει το «διπλό» της ομάδας του, σφραγίζοντας την πρώτη φετινή της νίκη στο BCL.

Οι Πατρινοί έκαναν το… τέλειο πρώτο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το 16-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος και διαμορφώθηκε χάρη σε ένα εντυπωσιακό 2-13 που έτρεξε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, από το 6’ (14-16) και μετά. Συνεχόμενοι πόντοι του Λούντζη, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 για τον Προμηθέα (16-33), όμως από εκείνο το σημείο και μετά, η Ράστα Βέχτα… πήρε τα πάνω της. Ένα γρήγορο 7-0 από πλευράς γηπεδούχων, έριξε την διαφορά στους 10 (23-33), Γουίλιαμς και Λούντζης έφεραν και πάλι την ομάδα τους στο +14 (23-37), όμως η Ράστα Βέχτα είχε αποκτήσει ρυθμό, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (41-50).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο,, με την Ράστα Βέχτα, μετά από συνεχόμενους πόντους του Αμίνου, να φτάνει σε απόσταση βολής (54-56). Τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γουίλιαμς, για το 58-65, κράτησαν τους Πατρινούς σε μία σχετική απόσταση ασφαλείας,  με τον Γουόκερ να αναλαμβάνει αυτός δράση, για το 62-71. Ο ίδιος, με νέο καλάθι, πέτυχε το 67-74, με τον Βαν Σλούτεν, όμως, με τέσσερις προσωπικούς πόντους, να διαμορφώνει το 71-74, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας, έστω και με δυσκολία, συνέχισε να βρίσκεται σε θέση οδηγού και στην τελευταία περίοδο (75-78 στο 33’), η Ράστα Βέχτα έκανε το… προσπέρασμα με τρίποντο του Γκάρντνερ (81-78), ο Γκρούνλοχ πέτυχε το 83-80, όμως Ιγούντου, Γουίλιαμς και Γουόκερ, πέτυχαν ένα τεράστιο 0-6 για το 83-86. Μάλιστα, ο Γουόκερ προσπάθησε με τρίποντο να τελειώσει το ματς, χωρίς όμως, αποτέλεσμα, με την Ράστα Βέχτα να έχει κατοχή στα 38’’. Ο Κάμπελ με τρίποντο στα 30’’ ισοφάρισε σε 86-86, όμως ο Προμηθέας είχε τον τελευταίο λόγο, με τον Ιγούντου να κάνει το φόλοου, μετά από άστοχο λέι απ του Γουόκερ, να πετυχαίνει το 86-88 και να κερδίζει και το φάουλ. Ο άσος των Πατρινών αστόχησε στην βολή, με την Ράστα Βέχτα να έχει μια τελευταία επίθεση 8’’, όμως ο Γκάρντνερ είδε την μπάλα να… μπαίνει και να βγαίνει από την στεφάνη και τον Προμηθέα να φεύγει με την νίκη από την Γερμανία, με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 41-50, 71-74, 86-88

Οn fire:  21 πόντους σημείωσε ο εξαιρετικός KJ Γουίλιαμς.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους, ανάμεσα τους το καλάθι της νίκης, πέτυχε ο… ήρωας Ιγούντου, ενώ για την Ράστα Βέχτα, Γκάρντνερ και Αμίνου είχαν από 16 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Προμηθέα (16-33) στο 11’.

Διαιτητές: Σάλινς, Γκιόργκι, Λίτσκα