ΦΜΠ – Περιστέρι 70-58: Η επιθετική… ξηρασία έφερε την «καθαρή» ήττα

Με μόλις 22 πόντους ενεργητικό στο α’ μέρος, το Περιστέρι δεν θα μπορούσε να περιμένει πολλά στην έδρα της ΦΜΠ, με το συγκρότημα του Γιώργου Λιμνιάτη να ανεβάζει την απόδοση του στο 2ο ημίχρονο, χωρίς, όμως, να καταφέρει να γλιτώσει την ήττα με 70-58, για την πρεμιέρα του BCL.

Η άμυνα της ΦΜΠ, ιδιαίτερα στην δεύτερη περίοδο… μπλόκαρε το Περιστέρι, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπως φαίνεται από τους μόλις 22 πόντους ενεργητικό σε 20’. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (16-14), προτού ο Ρέμπετς με 2/2 βολές διαμορφώσει το 18-14, όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Ο Τζάρελ Έντι, με δικό του σετ βολών, μείωσε σε 18-16, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 9-3 για τους γηπεδούχους. Ο Κάρμπερι με τρίποντο μείωσε σε 27-22, όμως πέντε συνεχόμενοι πόντου του Στογιάνοβιτς, έφεραν την ΦΜΠ στο +10, διαμορφώνοντας το 32-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ μέρος.

Η επιθετική… ξηρασία του Περιστερίου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 5 ½ λεπτά, μέχρι ο Κόφι να πετύχει το πρώτο καλάθι της ομάδας του (37-24) και ενώ η ΦΜΠ είχε ξεκινήσει με ένα 5-0 που την έφερε στο +15. Λαζάρεβιτς και Τάσιτς… εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 για τους γηπεδούχους (43-26), έξι σερί πόντοι του Χάρις μείωσαν σε 43-32, όμως η ΦΜΠ, με ακόμα ένα 6-0 στο φινάλε, μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων (49-32). Το συγκρότημα του Γιώργου Λιμνιάτη, χάρη σε ένα επιμέρους 8-2, μετέτρεψε το εις βάρος του 53-37 σε 55-45, 6’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης, όμως δύο σερί τρίποντα του Νόβακ και ένα καλάθι του Σαράνοβιτς, για το 63-47, έδωσαν και πάλι προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους, το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58

Οn fire: 21 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Χάρις, ο οποίος, όμως, δεν ήταν ικανός να αποσοβήσει την ήττα του Περιστερίου.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός με 18 πόντους ο Στογιάνοβιτς για τους νικητές, ενώ για το Περιστέρι, ο Κάρμπερι είχε 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για την ΦΜΠ (49-32) στο 20’

Διαιτητές: Κόντε, Λανζαρίνι, Γιλμάζ