Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ 91-51: Βαριά ήττα-αποκλεισμός στο Ισραήλ για τους κιτρινόμαυρους

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν καταιγιστική νίκησε την ΑΕΚ με 91-51, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των προημιτελικών και να προκριθεί στο Final 4 του BCL.

Καταιγιστική ήταν η Χάποελ Ιερουσαλήμ στην αρχή του αγώνα και έχοντας το πάνω χέρι, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-7). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 25-15 και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-22).

Οι "κόκκινοι" κράτησαν την διαφορά πάνω από 20 πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-36). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-15, κατάφερε και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 91-51 και προκρίθηκε στο Final 4 του BCL της φετινής σεζόν.

Οι άνθρωποι της ελληνικής ομάδας διαμαρτύρονται για τα δεδομένα που επικράτησαν στο γήπεδο την ώρα του παιχνιδιού, εκφράζοντας πολλά παράπονα.

Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ διακρίθηκαν οι Ράντολφ και Κάρινγκτον με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λεμάρ και Γιάνκοβιτς με 15 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-7, 43-22, 59-36, 91-51

On Fire: Ο Λίβαϊ Ράντολφ της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 29:45 λεπτά

Διαιτητές: Κόντε, Λίστσκα, Κοζλόφσκις