Άρης-Γουλβς 72-83: Λύγισαν στο τέλος οι κιτρινόμαυροι και αποκλείστηκαν από τα προκριματικά

Ο Άρης πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γούλβς, από την οποία ηττήθηκε με 83-72 και αποκλείστηκε από τον πρώτο προκριματικό του Fiba Europe Cup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να κάνει ένα επί μέρους σκορ 12-3 και για αυτό ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Αν και οι κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα με +9 στο 11' λεπτό (24-15), οι Γούλβς βρήκε λύσεις και κάλυψε την διαφορά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την λιθουανική ομάδα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 11-4 και για αυτό προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-59). Ιδιαίτερα για τους κιτρινόμαυρους έδωσε αμυντικές και επιθετικές λύσεις ο Βασίλης Καββαδας.

Οι Γουλβς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, μεγάλωσαν την διαφορά τους και νίκησαν τον Άρη με 83-72. Η λιθουανική ομάδα πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη προκριματική φάση του FIBA Europe Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την βουλγαρική Ρίλσκι.

Από την Γουλβς διακρίθηκαν οι Γιουσκεβίτσιους και Μινιότας (12ρ.) με 20 πόντους έκαστος. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Νότε και Χάγκινς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Καββαδά (12ρ. και μία ασίστ) και τον Τολιόπουλο να σκοράρουν από έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83

Διαιτητές: Μπακί (Τουρκία), Γιόβανιτς (Βοσνία), Νίνκοβιτς (Σερβία)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φίλλιος, Χόρκλερ 4 (4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (12 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Τολιόπουλος 11 (2/9 τρίποντα), Γκούντγουιν 2, Χάγκινς 16 (3/5 τρίποντα), Νότε 18 (4/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 2, Σχίζας 6, Σιδηροηλίας.

ΓΟΥΛΒΣ (Κουρτινάιτις): Κάβερ 11 (5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Ινβερνίτσι, Κούμπις, Μινιότας 20 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Ζουκάουσκας 8 (2), Μπερούκα 10 (3/4 τρίποντα), Ντέιλια 6, Γιουσκεβίτσιους 20 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Κόζις 1, Λουκάουσις 7 (1), Ζεμάιτις.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 13 επιθετικά), 9 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γουλβς: 13/27 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 21/30 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα.