Ηρακλής-Ακαντέμικ Πλοβντίβ 95-75: Στον τελικό των προκριματικών του FIBA Europe Cup οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής νίκησε την Ακαντέμικ Πλοβντίβ με 95-75 και προκρίθηκε στον τελικό των προκριματικών του FIBA Europe Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Πολωνική Τρέφλ Σοπότ.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με έντεκα πόντους (18-7), με την Ακαντέμικ Πλοβντίβ να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους κυανόλευκους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-36).

Αν και η Βουλγαρική ομάδα πίεσε για να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-60).  Ο Ηρακλής διατήρησε στην τέταρτη περίοδο την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε την Ακαντέμικ Πλοβντίβ με 95-75, με αποτέλεσμα να πάρει για τον τελικό των προκριματικών του FIBA Europe Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Πολωνική Τρέφλ Σοπότ.

Aπό τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Ντάγκλας με 16 πόντους έκαστος, ενώ από την Ακαντέμικ Πλόβντιβ διακρίθηκαν οι Μπάτσεφ και Μπέσοβιτς με 23 και 16 ποντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-19, 51-36, 74-60, 95-75

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίλλιος, Αγραβάνης 16 (3), Τέιλορ 15 (5), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Κουζέλογλου 5, Ντάγκλας 16 (4), Τέρνερ 2, Παπαδάκης 8 (2), Λιντς 14

Ακαντέμικ Πλόβντιβ (Νικόλοφ): Τιτκόφ 3 (1), Σεκούλοφ 6, Φρεϊμάνις 11 (3), Νικόλοφ 8, Μπάτσεφ 23 (5), Γιουρτλού, Μπογιάνοφ, Μίνκοφ, Μίχοφ, Γκουτζίνο 8 (1), Μπέσοβιτς 16