Βιελκοπόλσκι-Νες Ζιόνα 74-82: Οι πορτοκαλί κατέκτησαν το FIBA Europe Cup (pics,vids)

Η Αιρόνι Νες Ζιόνα νίκησε την Πολωνική Βιελκοπόλσκι με 82-74 στον τελικό του Fiba Europe Cup και κατέκτησε την διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και η Αιρόνι Νες Ζιόνα παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Οι Ισραηλινοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση της Βιελκοπόλσκι, κατάφεραν να προηγηθούν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Οι Πολωνοί αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αφού με ένα επί μέρους σκορ 30-17, κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59). Η Νες Ζιόνα όμως βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 23-9, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε την Βιελκοπόλσκι στον τελικό με 82-74.

Από την Αιρόνι Νες Ζιόνα ξεχώρισαν οι Λέβι και Ανγκόλα με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Οστρόβ Βιελκοπόλσκι διακρίθηκε ο Γκάρμπατζ με 19 πόντους, με τους Άντερσον και Κελ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-26, 35-42, 65-59, 74-82