Σαμπάχ Μπακού – Μαρούσι 70-82: 2Χ2 με ηγέτη Γιαννόπουλο

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να πετυχαίνει 20 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Κάμερον Ρέινολντς (20 πόντοι) και τον Ισμαήλ Σανόγκο να κάνει double – double (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), το Μαρούσι… άλωσε το Μπακού, επικρατώντας με 82-70, κάνοντας το 2Χ2 στο Group G του FIBA Europe Cup.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μπακού. Το Μαρούσι, με ένα υπέρ του 7-0, μετέτρεψε το εις βάρος του 11-8 σε 11-15. Ρέινολντς και Σανόγκο κράτησαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (17-20), όμως η Σαμπάχ απάντησε με ένα 9-2 για το 26-22, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 27-25. Η Σαμπάχ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 8-0 σερί, έστειλε την διαφορά στο υπέρ της +10 (35-25). Το καλάθι του Χόλτον κράτησε τους γηπεδούχους στην θέση του οδηγού (40-34), όμως το Μαρούσι κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε και με τους Φρίντρικσον, Ραντούλιτσα και Ρέινολντς, έτρεξε ένα δικό του 7-0, κλείνοντας το α’ μέρος μπροστά με 41-40.

Στο β’ μέρος, το Μαρούσι ήταν καταιγιστικό. Η ομάδα του Αγ.  Θωμά, πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας με 50-44. Το τρίποντο του Ρέινολντς για το 51-60, έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9, προβάδισμα το οποίο το Μαρούσι διατήρησε μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (53-62). Ένα 6-0 από πλευράς Σαμπάχ, με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (59-62). Κάπου εκεί, όμως, ο Χάρης Γιαννόπουλος πήρε το όπλο του και με οκτώ προσωπικούς πόντους, οδήγησε την ομάδα του σε ένα 10-0 για το 59-72, το οποίο… τελείωσε το ματς, με το Μαρούσι να… αλώνει το Μπακού με , με την ελληνική ομάδα να κάνει το 2Χ2 στο Group G.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62, 70-82

Οn fire: Εξαιρετικός ο Χάρης Γιαννόπουλος με 20 πόντους.

Ξεχώρισαν: 20 πόντους σημείωσε ο Ρέινολντς, με τον Σανόγκο να έχει 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για την Σαμπάχ,

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για το Μαρούσι (68-82) στο 39’

Διαιτητές: Κιούλιν, Τβάουρι, Κότρομπας