Mαρούσι-Νόρκεπινγκ 99-80: Νικηφόρο ευρωπαϊκό ντεμπούτο με σούπερ Σανόγκο και έξι διψήφιους

Το Μαρούσι γύρισε στις ευρωπαϊκές του διοργανώσεις μετά από 14 χρόνια και το πανηγύρισε με νίκη καθώς υπέταξε την Νόρκεπινγκ με σκορ 99-80. Εξαιρετικός ήταν ο Σανόγκο με 29 πόντους εν΄ω ακόμα πέντε παίκτες ήταν διψήφιοι.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Νόρκεπινγκ στο παιχνίδι η οποία βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (8-19), το Μαρούσι αντέδρασε και με έξι συνεχόμενους πόντους στο παιχνίδι μείωσε σε 14-19 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν επιθετικά. Σανόγκο και Λάνγκεβιν ανέλαβαν δράση και γύρισαν το εις βάρος τους σκορ διαμορφώνοντας το 29-26. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους 9-0 διαμόρφωσαν το 33-38 με το ρολόι να δείχνει 2:47 για το τέλος. Οι εύστοχες βολές του Ρέινολντς και του Γιαννόπουλου έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τέλος του ημιχρόνου (44-43).

Ο επιθετικός πλουραλισμός για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Σανόγκο, Γιαννόπουλος και Φρίντρικσον ανέβασαν την διαφορά στους εννιά πόντους (59-50), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 68-62 στο τέλος της περιόδου. Σανόγκο και Ραντούλιτσα ήταν καταπληκτικοί και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιους αριθμούς  (75-65). Τα πέντε μαζεμένα τρίποντα του Αμαρουσίου στα τελευταία λεπτά ανέβασαν την διαφορά στους 19 πόντους με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν με νίκη το ευρωπαϊκό τους ντεμπούτο με σκορ 99-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-19,44-43,68-62,99-80

On fire: Ο Σανόγκο με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Αμαρουσίου ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους και ο Φρίντρικσον με 13 πόντους και ισσάριθμες ασσίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκριν με 18 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 για την ομάδα του Αμαρουσίου (99-77) 1:50 για το τέλος του παιχνιδιού