Ούνικς – Λοκομοτίβ Κ. 96-87: Ποδαρικό με ανατροπή από το -17

Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος, η Ούνικς Καζάν επέστρεψε από το 40-57 του ημιχρόνου, επικρατώντας της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 96-87, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της VTB League.

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης του Καζάν, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η «Λόκο», που πήρε διαφορά 16 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (19-35), την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, όμως, άλλαξε άρδην η μορφή του αγώνα, με την Ούνικς να τρέχει ένα επιμέρους 25-11, φτάνοντας σε απόσταση βολής (65-68), με την αντεπίθεση να συνεχίζεται και στην τέταρτη περίοδο, μέχρι το τελικό 96-87.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους, με τον Τζον Μπράουν να κάνει double – double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Κάνααν και Βοροντσέβιτς είχαν από 14 πόντους έκαστος. Αντίθετα, νευρικός εμφανίστηκε ο Μάριο Χεζόνια, με τον Κροάτη να τελειώνει το παιχνίδι με 2/9 σουτ και εννέα πόντους.

Για την Λοκομοτίβ, ο Κιντ είχε 21 πόντους και οι Μότλεϊ και Μάρτγιουκ από 16 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 19-35, 40-57, 65-68, 96-87