Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ 73-81: Η «ομάδα του στρατού» κατέκτησε το Σούπερ Καπ της VTB League

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε της Ζενίτ με 81-73 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ της VTB League στην φετινή σεζόν.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-10). Αν και η Ζενίτ, που κοουτσάρει ο Τσάβι Πασκουάλ, μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 19-13, η ομάδα από την Μόσχα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Η ομάδα από την Αγία Πετρούπολη συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Παρότι η Ζενίτ συνέχισε να πιέζει στην τέταρτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 81-73, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Σούπερ Καπ της VTB League.

Aπό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Λούντμπεργκ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Μπάρον και Λόιντ με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-21, 29-34, 50-59, 73-81