Ζενίτ - ΤΣΣΚΑ 107-104: Ισοφάρισε την σειρά ύστερα από δύο παρατάσεις

Ύστερα από ένα ματς για... γερά νεύρα, η Ζενίτ κατάφερε μετά από δύο παρατάσεις να πάρει τη νίκη (107-104) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να ισοφαρίσει την σειρά των ημιτελικών της VTB League σε 1-1.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα τον αγώνα, καθώς πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 7 πόντων (4-11). Η Ζενίτ από την μεριά της φρόντισε να μην αφήσει τους αντιπάλους της να ξεφύγουν περισσότερο και πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε στους 3 πόντους (15-18, 10'). Οι παίκτες του Ιτούδη διατήρησαν τα ηνία στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο (51-59, 30'), όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και στο τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας του αγώνα έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» (67-68, 37'). Λίγο πριν το φινάλε, το σύνολο του Πασκουάλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών πόντων (75-72), ωστόσο ο Σενγκέλια με δύσκολο τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (75-75, 40'). Στο έξτρα πεντάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βγει νικήτρια και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε νέα παράταση (87-87, 45'). Η Ζενίτ που είχε τα ψυχικά αποθέματα, ξέφυγε με πέντε πόντους χάρη στους Πάνγκος και Μπάρον (107-102), πριν το τέλος, ενώ ο Βόιγκτμαν με δική του προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 107-104.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πάνγκος με 27 πόντους, ενώ ο Μπάρον πέτυχε 19 πόντους.

Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 28 πόντους, ενώ ο Σενγκέλια σημείωσε 27 πόντους. Την τριάδα των σκόρερ συμπλήρωσε ο Χάκετ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-39, 51-59, 75-75 (κ.α), 87-87 (α.παρ.), 107-104 (β.παρ.)