Σάρατοφ-Ζενίτ 62-89: O Χόλινς πήρε το όπλο του (vid)

Η Ζενίτ επικράτησε εκτός έδρας της Σάρατοφ με 89-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-3 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-12 και την όγδοη θέση.

Η Ζενίτ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-14).Η διαφορά παρέμεινε στο δεύτερο δεκάλεπτο γύρω στους 20 πόντους και η ομάδα από την Αγία Πετρούπολη ήταν ανώτερη και κατόρθωσε να έχει προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-27).

Παρότι η Σάρατοφ μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 26-15, η Ζενίτ παρέμεινε μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Οι γαλανόλευκοι με ένα επί μέρους σκορ 26-9, κατάφεραν να νικήσουν με 89-62.

Από την Ζενίτ ξεχώρισε ο Χόλινς με 26 πόντους, ενώ ο Πάνγκος σκόραρε 12 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ. Από την Σάρατοφ διακρίθηκαν οι Ρίστιτς και Μάσον με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 27-48, 53-63, 62-89