Αστάνα-Χίμκι 77-82: Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε

Την έβδομη νίκη της σε 14 παιχνίδια στην VTB League σημείωσε η Χίμκι, που πέρασε με 82-77 από την έδρα της Αστάνα, με την ομάδα της Μόσχας να παρουσιάζει δύο πρόσωπα στο παρκέ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί και με το 27-47 του 20’, έδειχναν να έχουν τελειώσει το ματς. Η Αστάνα, όμως, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 25-5 (!)  στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου, για το 52-52, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι. Έστω κι έτσι, όμως, η Χίμκι κατάφερε να πάρει και πάλι ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 82-77.

Ο Σβεντ με 22 πόντους και εννέα ασίστ, ήταν ο κορυφαίος για την Χίμκι, με τους Μίκι με 16 πόντους και Γιόβιτς με 14 να ακολουθούν, για τους φιλοξενούμενους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους ΜακΚόλουμ, Τίμα και Μπέρτανς.

Για την Αστάνα, που επέστρεψε από το -20, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την τεράστια ανατροπή, ο Χιλ είχε 24 πόντους και ο Σίλινς 18.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-47, 58-62, 77-82