Ούνικς-Ζενίτ 59-58: Ο Πρίφτης νίκησε τον Πασκουάλ

Η Ούνικς Καζάν νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 59-58 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-4 και την δεύτερη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 14-2 και να παραμένουν στην πρώτη θέση.

Αν και η Ούνικς ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα, η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 15-2, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Αν και οι γηπεδούχοι πέρασαν μια φορά στο σκορ, δεν κατάφεραν να αμφισβητήσουν περαιτέρω το προβάδισμα της Ζενίτ, με την ομάδα από την Αγία Πετρούπολη να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Στην τρίτη περίοδο το σκορ έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με την Ούνικς να δίνει απαντήσεις, αλλά την Ζενίτ να παραμένει μπροστά με πέντε πόντους (46-41) στο 30'.  Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο αποτελεσματικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, κατάφεραν να ανετρέψουν τις καταστάσεις και να νικήσουν την Ζενίτ με 59-58.

Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Μόργκαν και Καναάν με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Πονίτκα και Γκουντάιτς με 17 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-37, 41-46, 59-58.