Ζενίτ - Νίζνι 78-73: Τα...χρειάστηκε αλλά τα κατάφεραν οι μπλε (vid)

Αν και ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (42-39), η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Νίζνι Νόβγκοροντ με 78-73, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-1 και την πρώτη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 6-6 και την έκτη θέση.

Η Νίζνι Νόβγκοροντ ξεκίνησε πολύ δυνατά και παρότι απάντησε η Ζενίτ, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Αν και η Νίζνι Νόβγκοροντ είχε τον απόλυτο έλεγχο στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα από την Αγία Πετρούπολγ συνεχώς μείωνε την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι μπλε πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-55). Αν και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώνουν την διαφορά, η Ζενίτ παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει την Νίζνι Νόβγκοροντ με 78-73.

Απο την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Γουίλ και Γκουντάιτις με 24 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Νίζνι Νόβγκοροντ διακρίθηκαν οι Σέφερντ και Μπαμπούριν με 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 39-42, 64-55, 78-73