Φενερμπαχτσέ - Εφές 93-90: Τα χρειάστηκαν οι κίτρινοι αλλά επικράτησαν στην παράταση στο ντέρμπι

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Εφες με 93-90 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-4.

Δυνατό ξεκίνημα για την Φενέρμπαχτσε, που πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 5' λεπτό (15-4). Η Εφες ανέβασε ρυθμό με ένα επί μέρους σκορ 19-9, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Οι "κίτρινοι-μπλε" ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-40).

Οι γηπεδούχοι έχτισαν μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-54). Οι δις πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-8 και κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (79-79) και το ματς να οδηγηθεί σε παράταση. Η Φενέρμπαχτσε ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας την Εφες με 93-90.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μότλει (5ρ. και μία ασίστ) και Πιέρ (9ρ. και τρεις ασίστ) με 23 πόντους έκαστος. Από την Εφές ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 39 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 24-23, 50-40, 71-54, 79-79 (κ.α), 93-90