Εφες-Τόφας 84-76: Με 30αρα του Μπράιαντ

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Τόφας με 84-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-6.

Η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Η Τόφας υπό τις οδηγίες του κόουτς Πρίφτη με ένα επί μέρους σκορ 29-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από την Προύσα να πεοηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-60). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Τόφας με 84-76. Για την Εφές υπενθυμίζουμε ότι εκτός έμεινα οι Μίτσιτς, Μπομπουά, Πολονάρα, Ζίζιτς και Ντάντσον.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μπράιαντ και Πλάις (13ρ.) με 30 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Υπενθυμίζουμε ότι η Εφες θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για την 15η αγωνιστική της Euroleague το απόγευμα της Παρασκευής (23/12, 19:30).

Δεκάλεπτα: 25-18, 43-47, 60-63, 84-76