Γαλατασαράι-Φενέρμπαχτσε 91-97: Ο Ιτούδης κέρδισε τον Πιστιόλη στην ελληνική μάχη του τουρκικού πρωταθλήματος

Η Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Ιτούδη νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 97-91 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-0, ενώ η ομάδα του Έλληνα προπονητή, Ανδρέα Πιστιόλη έπεσε στο 3-5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε να κάνει ένα επί μέρους σκορ 12-3 και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-23). Η Γαλατασαράι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-46).

Οι "κίτρινοι-μπλε" βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-19, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-70). Η Φενέρμπαχτσε είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 97-91.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Χέιζ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Ιντάιρ και Μποστ με 27 και 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-31, 51-46, 70-72, 91-97