Γαλατασαράι-Τόφας 90-76: Ο Πιστιόλης νίκησε τον Πρίφτη

Η Γαλατασαράι που προπονεί ο Ανδρέας Πιστιόλης νίκησε εντός έδρας την Τόφας που κοουτσάρει ο Δημήτρης Πρίφτης με 90-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο τουρκικό πρωτάθλημα στο 2-4, ενώ η ομάδα από την Προύσα έπεσε στο 4-2.

Καταιγιστική ήταν η Γαλατασαράι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-12). Αν και η Τόφας μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 16' λεπτό (36-32), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-32).

Η ομάδα από την Κωνσταντινούπολη διατήρησε κατά κύριο λόγο σε διψήφιο αριθμό πόντων την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58). Η Γαλατασαράι κράτησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τόφας με 90-76.

Από την Γαλατασαράι διακρίθηκαν οι Μακιντίρε με 23 πόντους, με τους Μποστ και Κοκσάλ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Τόφας ξεχώρισαν οι Τουρέ και Γκρέι με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 42-32, 68-58, 90-76