Φενέρμπαχτσε-Μπαχτσεσεχίρ 78-72: Με ανατροπή επικράτησε στην πρεμιέρα η ομάδα του Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Δημήτρη Ιτούδη νίκησε την Μπαχτσεσεχίρ με 78-72, για την πρώτη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Μπαχτσεσεχίρ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και για αυτό ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-9), με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Οι "κίιτρινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-8, έκαναν μια επική ανατροπή και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπαχτσεσεχίρ με 78-72.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Χέις και Γουίλμπεκιν με 19 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαχτσεσεχίρ ξεχώρισε ο Σμιθ με 16 πόντους, με τους Μπουτσιέλε και Μπροντζιάνσκι να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-28, 32-41, 59-49, 78-72