Φενέρμπαχτσε – Γιάλοβασπορ 89-63: Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Φενέρμπαχτσε την αναμέτρηση με την Γιάλοβασπορ, με το συγκρότημα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να δέχεται μόλις 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 89-63.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το ξεκίνημα του, με την Φενέρ να προηγείται με 22-11 στο 10’. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις έξι πόντους, σημείωσαν 24, με το 46-17 του ημιχρόνου, να απλοποιεί τα πράγματα για την Φενέρμπαχτσε, ενόψει β΄ μέρους.

Έτσι, με το τελικό 89-63, η Φενέρ παραμένει στην κορυφή και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, με 18-4.

Ο Μαχμούτογλου με 19 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών, με τους Μπιμπέροβιτς και Μπιρσέν να έχουν από 12 έκαστος και τον Φλόιντ να έχει 10 πόντους.

Για την Γιάλοβασπορ, ο Γκαλινάτ είχε 14 πόντους, ο Λι 12 και ο Κάραμαν 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-11,46-17, 69-40, 89-63