Φενέρμπαχτσε-Γαλατασαράι 64-49: Εντάσεις και πρόκριση των κιτρίνων στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Μετά τις συμπλοκές στην πλατεία της Προύσας, σημειώθηκαν έκτροπα και στις κερκίδες του κλειστού στον αγώνα με την Φενέρμπαχτσε και την Γαλατασαράι, με τους κίτρινους να παίρνουν την νίκη με 64-49 και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Φενέρμπαχτσε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι "κίτρινοι" δημιούργησαν μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-31).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Φενέρμπαχτσε να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-39).  Οι διαιτητές προειδοποίησαν τέσσερις φορές, αλλά οι οπαδοί των δύο ομάδων δεν σταματούσαν τα υβριστικά συνθήματα και τις ρίψεις αντικειμένων, για αυτό και οι ρέφερις αποφάσισαν τη διακοπή του αγώνα στο 1:26'' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου μέχρι να γίνει η εκκένωση του γηπέδου, ώστε να ξεκινήσει ξανά το ματς. Μετά την επανεκκίνηση του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Γαλατασαράι με 64-49, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γκούντουριτς και Μπούκερ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Τρίμπλ και Μπλάκσιρ με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-31, 48-39, 64-49