Γαλατασαράι-Εφες 91-103: Εκτός έδρας νίκη με κομβικούς Μίτσιτς και Λάρκιν

Η Εφες νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 103-91 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-4 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-8 (5η θέση). Υπενθυμίζουμε ότι η Εφες θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την Πέμπτη (10/2) στο ΣΕΦ, για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Εφές είχε το πάνω χέρι από την αρχή και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22).  Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-46).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-74).  Η Εφες κράτησε την διαφορά της και ανέβασε ρυθμούς στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 103-91.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 28 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Τρίμπλ και Κράβιτς με 31 και 21 πόντους, με τον Μποστ να έχει 17 πόντους, εννέα ριμπάουντ και δέκα ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-28, 46-49, 74-80, 91-103