Εφες-Φενέρμπαχτσε 91-71: Με σούπερ Μίτσιτς πήρε το ντέρμπι

Η Εφες πήρε το ντέρμπι κορυφής στο Τουρκικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε εντός έδρας με 91-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-4 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 15-4 (1η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Φενέρμπαχτσε να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Η Εφες πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προσπέρασε και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-41).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Η Εφες ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-8 και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 91-71

Δεκάλεπτα: 20-24, 47-41, 66-63, 91-71