Φενέρμπαχτσε-Νταρουσάφακα 61-79: Ήττα για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς τρεις ημέρες πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό

Η Φενέρμπαχτσε δεν έκανε ποδαρικό για την νέα χρονιά με θετικό αποτέλεσμα, αφού η Νταρουσάφακα επικράτησε εκτός έδρας με 79-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 13-2. Υπενθυμίζουμε ότι οι κίτρινοι υπό τις οδηγίες του κόουτς Σάσα Τζόρτεβιτς θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό την Τρίτη (11/1).

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12). Η Φενέρμπαχτσε βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-48). Η Νταρουσάφακα ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 79-61.

Από την Νταρουσάφακα διακρίθηκε ο Κάουπειν (5ρ. και επτά ασίστ) με 15 πόντους, με τους Μπουθ, ΜακΛάνγκ και Πινέιρο με 12 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Πιέρ (9ρ.) και Πολονάρα (6ρ.) με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-37, 48-62, 61-79