Εφές – Γκαζιαντέπ 83-93: Χριστουγεννιάτικο χαστούκι στους πρωταθλητές

Ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν αυτό που στοίχισε στην Αναντολού Εφές, με τους πρωταθλητές Τουρκίας να βλέπουν την Γκαζιαντέπ να… αλώνει το «Σινάν Ερντέμ» με 93-83, ρίχνοντας τους στο 11-3, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 9-5.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με την Εφές να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με προβάδισμα πέντε πόντων (67-62). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαθε… μπλακ άουτ, με την Γκαζιαντέπ να περνά μπροστά και με ένα επιμέρους 3-11 στα τελευταία λεπτά, μετέτρεψε το 80-82 σε 83-92, φτάνοντας σε μία πανάξια νίκη.

Ασταμάτητοι οι Ντόιλ και Πίτερσον, από πλευράς νικητών, με τον πρώτο να έχει 32 πόντους και τον δεύτερο 28, ενώ ο Καμπα είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Για την Εφές, ο Μπομπουά είχε 22 πόντους, οι Μπράιαντ και Πετρούσεφ από 12 και ο Σίνγκλετον 10, με τον Λάρκιν να μένει στους 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 45-44, 67-62, 83-93