Φενέρμπαχτσε-Μερκεζεφέντι 85-77: Το ανέτρεψε στο δεύτερο μέρος με κομβικό Σαγιόκ

Μετά την βαριά εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι με 68-43, η Φενέρμπαχτσε "συνήλθε¨ενόψει της διπλής gameweek της EuroLeague και επικράτησε στην έδρας της την Μερκεζεφέντι με 85-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 7-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-6.

Η Μερκεζεφέντι μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά. Αν και η Φενέρμπαχτσε δεν την άφησε να ξεφυγεί πολύ στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Η Φενέρμπαχτσε προσπέρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την Μερκεζεφέντι με 85-77.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι  Σιαγόκ και Ακπινάρ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μερκεζεφέντι ξεχώρισε ο Λόμαζς με 21 πόντους, με τους Σμιθ και Γιαπάρ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  18-21, 42-44, 63-57, 85-77