Φενέρμπαχτσε-Εφες 90-68: Βαριά ήττα για τους πρωταθλητές Ευρώπης

Η Εφές ηττήθηκε στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας με 90-68 και έπεσε στο 3-1, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν το ρεκόρ του στο 4-0.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Φενέρμπαχτσε να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι κίτρινοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-45). Αν και η Εφές προσπάθησε να πιέσει και να μαζέψει την διαφορά, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε εντός έδρας με 90-68.

Από την Εφές δεν αγωνίστηκε ο Μίτσιτς, χωρίς να είναι τραυματίας, απλώς έμεινε εκτός πεντάδας ξένων, ενώ διακρίθηκαν οι Μπομπουά και Γκάζι με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Ντε Κολό με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-16, 47-31, 68-45, 90-68