Εφές - Φενέρμπαxτσε 111-71: Με φόρα από την κατάκτηση της Euroleague, σκόρπισε.. τρόμο

Η Ανατολού Εφές πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο... και διέλυσε την Φενέρμπαχτσε παίρνοντας τη νίκη με 111-71 και κάνοντας το 1-0 στους τελικούς του Τουρκικού πρωταθλήματος.

Πιο δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, που προήγηθηκαν ακόμα και με 7 πόντους 3-10 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (43-40). Μετά την ανάπαυλα η Εφές ανέβασε στροφές και εκτόξευσε την διαφορά στο +29  (80-51,30'). Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν καθώς με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο τελευταίο μέρος και έφτασαν στην πολύ άνετη επικράτηση με 111-71.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Λάρκιν με 23 πόντους ενώ ακολούθησε ο Μίτσιτς με 19 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-40,80-51,111-71