Καρσίγιακα - Φενέρμπαχτσε 76-78: Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Καρσίγιακα με 78-76 και να κάνει το 3-1 στην σειρά που της έδωσε και την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 2 πόντους (20-18). Η δεύτερη περίοδο άνηκε καθαρά στην ομάδα του Κοκόσκοφ που ένα επιμέρους σκορ 12-21, πήρε διαφορά 7 πόντων πριν το ημίχρονο (32-39).  Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι, κρατόντας την διαφορά.  Στο τελευταίο μέρος η Καρσίγιακα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα, όμως η Φενέρ ήταν αυτή που στο τέλος κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά και να πάρει τη νίκη 78-76.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου με 21 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Σεκ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 53-61, 76-78