Μπεσίκτας-Εφές 66-96: Στα τελικά του τουρκικού πρωταθλήματος η Εφες

Η Εφές "άλωσε" την έδρα της Μπεσίκτας, επικρατώντας με 96-66 και έκανε το 3-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Εφές πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-33). Παρότι η Μπεσίκτας προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο μέρος, η Εφές διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 96-66, κάνοντας το 3-0 στην σειρά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το εισιτήριο για τα τελικά του τουρκικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσουνε μια εκ των Φενέρμπαχτσε ή Καρσίγιακα.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Σαιμπίρ και Πλάις με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπεσίκτας διακρίθηκε ο Σενγκούν με 18 πόντους, με τους Μέρμαν και Πλάις να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 16-30, 33-60, 47-73, 66-96