Φενέρμπαχτσε - Καρσίγιακα 71-80: Σπουδαίο διπλό και 1-1 η σειρά των ημιτελικών

Η Καρσίγιακα έδειξε στην Φενέρμπαχτσε ότι δεν είπε την τελευταία της λέξη, καθώς πήρε την εκτός έδρας νίκη (71-80) και ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος σε 1-1.

Το ματς ήταν... ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Καρσίγιακα βρέθηκε σε θέση οδηγού (20-23, 10'), ενώ δεν άφησε την Φενέρμπαχτσε να περάσει μπροστά μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (37-41, 20'). Το σύνολο του Κοκόσκοφ κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (45-44), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν στην πίεση και πήραν ξανά τα ηνία (59-64, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Καρσίγιακα διατήρησε το προβάδισμα και με μπροστάρη τον Μόργκαν, αλλά και τον Μπιρσέν, έφτασε μέχρι τη νίκη με 80-71 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.

Από τους νικητές διακρίθηκε ο Μόργκαν με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μπιρσέν πέτυχε 19 πόντους.

Από την Φενέρμπαχτσε, ο Μπαρτέλ σημείωσε 15 πόντους και ο Βέσελι τελείωσε το ματς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 59-64, 71-80